Definicja perfum i ich rodzaje
Aby należycie rozpocząć temat, jakim są perfumy należałoby zacząć od definicji samego pojęcia perfumy. Z chemicznego punktu widzenia perfumy są mieszanką surowców pochodzenia roślinnego oraz składników syntetycznych rozpuszczonych w alkoholu. Obecnie pod pojęciem perfum kryć się mogą nie tylko zapachy ukryte w szklanych drogich buteleczkach, lecz również wszystkie płynne kosmetyki nadające ciału oraz włosom określony zapach.
Można wyróżnić kilka klas zapachów, podczas ich klasyfikacji biorąc pod uwagę najważniejsze współczynnik świadczące o ich lepszej czy gorszej jakości.
Perfumy
Najlepszej jakości zapachy to perfumy, cechuje je duża zawartość olejków zapachowych. Te najlepsze, najbardziej szlachetne i esencjonalne perfumy potrafią się utrzymywać na skórze nawet do kilku dni, a zawartość czystych olejków zapachowych wynosi od 22 nawet do 40%. Proporcjonalnie ze wzrostem ich ilości rośnie także cena zapachu.
Wody perfumowane
Klasę niżej plasują się wody perfumowane, które w swoim składzie mają od 10 do 18% olejków zapachowych. Mimo nieco niższej jakości wody perfumowane mają wiele zalet, m.in. ich zapach może utrzymywać się na ciele nawet dwa dni, a ich cena jest znacznie niższa niż cena perfum i są łatwiej dostępne.
Wody toaletowe
Kolejnym z rodzajów zapachów są wody toaletowe, zawierające od 4 do 12% olejków zapachowych w swoim składzie. Ich aromat uwalnia się przez kilka godzin po psiknięciu na skórę. Cechuje je lekkość zapachu, o wiele większa niż w przypadku perfum, czy wód perfumowanych. Co za tym idzie można stosować je kilka razy w ciągu dnia, bez obawy zbyt intensywnego zapachu.
Wody kolońskie
Następną grupą zapachów, często postrzeganą jako rodzaj zapachów wyłącznie męskich, są wody kolońskie. Zawierają one znacznie mniej olejków zapachowych niż wcześniej wspomniane produkty, bo jest to tylko od 3 do 5%. Powoduje to, że woda kolońska pachnie o wiele bardziej subtelnie i delikatnie, jej zapach utrzymuje się na skórze kilka godzin. Tego rodzaju produkty cechuje przede wszystkim wyraźnie wyczuwalny cytrusowy aromat oraz zawartość dwóch nut zapachowych. W przypadku wcześniej wymienionych perfum są to trzy nuty.
Produkty perfumowane
Najbardziej delikatnym zapachem dostępnym na rynku są produkty perfumowane, mające najniższą zawartość olejków zapachowych (od 1 do 3%). Jak sama nazwa wskazuje, taki produkt nie służy do nadawania wyraźnego i mocnego zapachu, przede wszystkim pełni rolę odświeżającą. Idealnie sprawdza się w każdym miejscu, gdzie niewskazane jest emanowanie zbyt intensywnym zapachem. Są to między innymi kremy, balsamy do ciała, czy żele pod prysznic.
Jak wybrać perfumy?
W ofercie perfum Avon każda z nas ma możliwość wyboru zapachu idealnego dla siebie. Gdy zależeć nam będzie jednocześnie na korzystnej cenie i dużej trwałości perfum dobrym wyborem jest woda perfumowana lub jej nieco tańsza wersja- woda toaletowa. W przypadku, gdy chcielibyśmy, aby nasz zapach utrzymywał się nawet kilka dni, mając przy tym znacznie większe fundusze najlepszym wyborem na pewno będzie wybór perfum. Natomiast jeśli nie zależy nam na dużej trwałości zapachu, ma być on znacznie delikatniejszy idealną decyzją będzie woda kolońska lub produkty perfumowane, które zapewnią nam piękny zapach na najbliższe kilka godzin.
Zapachy Avon- skład
Każdy z nas posiada zapach, który uwielbia. Zapach, który kojarzy się z ukochaną osobą, pamiętliwymi wakacjami nad morzem, czy jakimś momentem, którego nigdy dzięki niemu nie zapomnimy. Ale czy ktoś z nas zastanawiał się, dlaczego dany zapach pachnie dokładnie tak, a nie inaczej i dlaczego tak nam się podoba? Każdy z nich to unikalna kompozycja wielu tzw. nut zapachowych które się na niego składają i w efekcie tworzą nasze perfumy.
Nuta głowy
Owe nuty zapachowe dzielą się na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są nuty głowy. Jest to aromat, który czujemy jako pierwszy, tuż po otwarciu flakonika z perfumami. Jest bardzo istotny, ponieważ to on świadczy o pierwszym wrażeniu klienta. To właśnie na jego podstawie w kilka sekund zazwyczaj oceniamy, czy zapach nam się podoba czy nie. Na samym początku jest zazwyczaj bardzo intensywna, jednak po kilkunastu minutach się ulatnia (skomponowana jest z bardzo lotnych molekuł). Najczęściej spotykane zapachy będące nutą głowy to aromaty cytrusów, ziół, czy mokrych kwiatów, nadające całej kompozycji świeżości i lekkości.
Nuta serca
Po 10 minutach od spryskania skóry perfumami możemy wyczuć kolejną “warstwę” perfum, czyli tzw. nutę serca. Jest ona swoistym uzupełnieniem pozostałych dwóch nut, jednocześnie będąc ich połączeniem. Nie zawsze zwraca ona naszą uwagę, kiedy wąchamy dany zapach, lecz to właśnie ona spaja pozostałe aromaty, tworzy ich harmonijny bukiet i ma decydujący wpływ na cały charakter zapachu. Najczęściej używane są akordy kwiatowe (jak róża czy jaśmin, kwiaty ziół i nut owocowych) i korzenne (jak wanilia, cynamon). Zapach nuty serca może się utrzymywać na skórze do dwóch godzin.
Nuta bazy
Ostatnią z części zapachów jest nuta bazy (czy inaczej zwana nutą głębi). Jest ona wyczuwalna dopiero po 20 minutach i stanowi ona o jego osobowości i charakterze, jednocześnie mając niewielką intensywność. Jest pewnego rodzaju tłem dla zapachu.
Każda z nut jest niczym bez pozostałych. Razem tworzą unikalne kompozycje zapachowe perfum Avon, które pokochały tysiące kobiet na całym świecie.
Zamów perfumy Avon taniej, zostań Ambasadorką Piękna!